Pellet

Czym jest pellet?

Pellet to jeden z najbardziej efektywnych i ekologicznych materiałów opałowych. Należy do grupy tzw. biopaliw, a jego najczęściej występującą formą jest pellet drzewny. Są to sprasowane pod wysokim ciśnieniem i zgranulowane odpady drzewne (głównie trociny) – najczęściej o średnicy 6-8 mm. Pellet pakowany jest w wygodne worki (zwykle po 15 kg), które można łatwo składować. Cechuje się dużą wydajnością – wartość energetyczna pelletu to ok. 5,3 kW (porównywalna z wysokiej jakości drewnem opałowym).

Czym są urządzenia na pellet?

Rozróżnić możemy przede wszystkim takie typy urządzeń na pellet jak: kotły C.O., piecyki na pellet czy wkłady. Stają się świetnym rozwiązaniem w momencie braku gazu lub potrzeby wymiany przestarzałego źródła ogrzewania, niespełniającego dzisiejszych wymogów ekologicznych. Są to urządzenia automatyczne, a co za tym idzie w zasadzie bezobsługowe (w przeciwieństwie do urządzeń na drewno czy węgiel). Warto wiedzieć, że w ramach programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, na urządzenia na pellet przyznawane są dotacje. By obliczyć spekulowaną wartość dotacji, można skorzystać z kalkulatora dostępnego tutaj.

Wydajność i oszczędność

Urządzenia na pellet wyróżniają się zarówno samą wygodą eksploatacji, jak i efektywnością, a co za tym idzie – niskimi kosztami ogrzewania, biorąc pod uwagę inne dostępne na rynku alternaty. Statystyczne, uśrednione zużycie pelletu podczas zimy w polskich warunkach pogodowych według producentów (w zależności od ogrzewanej powierzchni) wynosi około:
– 100 m²  – 2 tony pelletu
– 150 m²  – 3 tony pelletu
– 200 m²  – 4 tony pelletu
– 250 m²  – 5 ton pelletu

Piece i kotły na pellet kupisz w Manufakturze Kominków w Koszalinie ul. Szczecińska 37