Drewno do palenia w kominku – jakie wybrać?

Może wydawać się z pozoru, że wybór odpowiedniego rodzaju drewna do palenia w kominku jest dość błahą sprawą. Tymczasem jednak stosowanie nieodpowiedniego paliwa może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji – począwszy od uporczywych zabrudzeń, a skończywszy nawet na kosztownych usterkach czy też pożarze.  

Drewno iglaste czy liściaste?

Zdecydowanie zabrania się używania drewna iglastego do palenia w kominku – drewno to ma bowiem tendencje do iskrzenia i mocnego dymienia. Drewno iglaste posiada sporo żywicy, która powoduje bardzo trudne do usunięcia zabrudzenia. Skutkuje to również gromadzeniem się sadzy oraz innych związków, które mogą spowodować nawet pożar komina.

Najlepszym rozwiązaniem jest używanie drewna drzew liściastych. Takie drewno powinno być sezonowane co najmniej przez dwa lata i cechować się wilgotnością poniżej 20 procent. Spalanie mokrego lub niewystarczająco wysuszonego drewna to najczęstszy powód trudnych do usunięcia zabrudzeń szyby. Znacząco obniżają się wówczas też parametry grzewcze paleniska, a w dłuższej perspektywie dochodzi do szybszego zużywania się wkładu kominkowego.

 

Warto więc zwrócić uwagę na to czy używane przez nas drewno jest aby na pewno odpowiednio suche i kupować je od wyłącznie sprawdzonych dostawców – kora powinna łatwo oddzielać się od drewna suchego, sezonowane drewno ma też ciemniejszą barwę i wyraźnie mniejszą masę od drewna wilgotnego. Można pokusić się również o zakup wilgotnościomierza, czyli elektronicznego urządzenia do pomiaru wilgotności drewna – po wciśnięciu kolców wilgotnościomierza w drewno od razu wyświetli się nam wynik. Takie urządzenie można kupić nawet już za niespełna 100 zł.

Należy pamiętać również o tym, że w kominku nie wolno palić m.in.: węglem, kokosem, drewnem tropikalnym, tworzywami sztucznymi oraz piankowymi, wszelkimi płytami wiórowymi oraz drewnem impregnowanym. Stosowanie tych tworzyw do palenia może spowodować pożar, zatkanie przewodu kominowego, a także wydzielanie toksyn. Traci się też gwarancję na zakupiony wkład kominkowy.

Które drewno liściaste jest najlepsze?

Poszczególne rodzaje drewna różnią się od siebie gęstością, która jest decydującym czynnikiem jeśli chodzi o tempo spalania się drewna. Można zatem wyróżnić drewno miękkie (o niskiej gęstości) oraz drewno twarde (o wysokiej gęstości). Do gatunków twardych, a więc preferowanych do palenia w kominku, należą m.in. grab (uznawany za najlepsze, ale i najdroższe, drewno opałowe), buk, jesion oraz dąb. Poleca się do palenia także drewno drzew owocowych – np. śliwy, jabłoni czy gruszy (podczas palenia gatunki owocowe wydzielają też specyficzny, przyjemny zapach). Wymienione gatunki oddają dużo ciepła oraz spalają się powoli i równomiernie – oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio wysuszone.