Czy warto kupić grill gazowy? 6 najważniejszych zalet!

Jakie są największe plusy grilli gazowych? Poznaj 6 kluczowych cech, które sprawiają, że grille gazowe stają się coraz częstszym wyborem fanów grillowania.

  • Niesamowita wygoda

Grille gazowe są niemal natychmiastowo gotowe do pracy! Większość modeli posiada elektroniczną zapalarkę, dzięki której rozpalimy nasz sprzęt w ułamek sekundy za pomocą tylko jednego przycisku. Podobnie wygląda kontrolowanie temperatury – za sprawą zamontowanych w pokrywie termometrów jest to banalnie proste. Koniec ze spalonymi potrawami i długim rozpalaniem! Posiadając grill gazowy nie ma mowy o tym, że zniecierpliwieni goście czekają zbyt długo na dania, bo sytuacja z rozpalaniem marketowego grilla węglowego wymknęła się spod kontroli, a cały taras został na domiar złego zadymiony. Brzmi znajomo, prawda? 

  • Smak przygotowanych dań

To mit, że potrawy przyrządzone na grillu gazowym smakują gorzej niż te z grilla na węgiel. Za smak dań przyrządzanych na grillu gazowym odpowiadają aromatyzery. To kluczowe wyposażenie grilli gazowych (przykładowo w grillach marki Broil King zastosowane są aromatyzery Flav-R-Wave w kształcie pasków pofalowanej blachy), dzięki któremu uzyskujemy specyficzny aromat przygotowywanych na grillu potraw. Spływające z rozgrzanego mięsa soki, tłuszcze i marynaty trafiają na rozgrzane aromatyzery na dnie piekarnika, a następnie odparowują w postaci dymu, nadając potrawom unikalny aromat utożsamiany z grillowaniem. Ważne jest to, by aromatyzery zajmowały jak największą powierzchnię.

  • Różnorodność potraw

Przygotowywanie co weekend na grillu standardowej, choć pysznej, kiełbasy może niektórym osobom na dłuższą metę się znudzić. Zaimponuj swoim znajomym i przyrządź na grillu np. pizzę lub kurczaka z obrotowego rożna! A to tylko przykładowe możliwości, jakie dają teraz nowoczesne grille gazowe. Niezliczona ilość akcesoriów sprawi, że swoje grillowanie podniesiesz na jeszcze wyższy poziom. Koniec z nudą! A jeśli do grillowanych dań masz ochotę przyrządzić dodatkowo coś na kuchence, nie musisz udawać się do kuchni. Dostępne są grille gazowe w zestawie z dodatkową kuchenką boczną.

  • Szybkość grillowania dla wielu osób jednocześnie w każdych warunkach!

Bogata ilość dostępnych na rynku modeli grilli gazowych w każdym rozmiarze pozwala dopasować je do indywidualnego stylu życia. Zapraszasz na grillowanie dużą ilość znajomych lub masz sporą rodzinę? Nie ma problemu z tym, by każdy dostał gorący posiłek z grilla w tym samym czasie! Dodatkowo żadna pogoda nie przeszkodzi w grillowaniu – zamykana pokrywa i wykonanie większości grilli z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne sprawia, że urządzenia te od już dłuższego czasu uznawane są za odpowiednie do używania o każdej porze roku. 

  • Nienaganna estetyka  

Większość modeli posiada estetyczną, zamykaną szafkę do umieszczenia w niej 11 kg butli z gazem. Gdy nie korzystamy z grilla, możemy przykryć go dopasowanym pod wymiar pokrowcem. Wybrane modele (takie jak np. Broil King Baron 490) posiadają też podświetlane pokrętła, które oprócz tego, że świetnie wyglądają, umożliwiają również grillowanie po zmroku. Praktycznym wyposażeniem grilli gazowych są też boczne półki do estetycznego odłożenia np. przypraw czy szczypiec do obracania porcji mięsa i warzyw. 

  • Łatwość czyszczenia 

Jedną z kluczowych zalet najlepszych grilli gazowych jest też ich samodzielne czyszczenie poprzez wypalanie (tzw. pyrolizę). Wypalenie nieczystości wykonujemy w temp. powyżej 200 stopni przez ok. 15 minut przy zamkniętej pokrywie (otwierając ją co kilka minut, by pozbyć się dymu). Następnie wszelkie pozostałości można w banalnie łatwy sposób usunąć za pomocą specjalnych szczotek i skrobaków, najlepiej od danego producenta. Gotowe!