Grill gazowy ogrodowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Zastanawiasz się nad zakupem swojego pierwszego grilla gazowego? Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególnie uwagę, by kupić wysokiej jakości urządzenie, które posłuży przez wiele lat.

Solidna pokrywa 

Grill z pokrywą umożliwia przygotowywanie przeróżnych potraw. Na takim grillu z łatwością przyrządzisz przykładowo pizzę niczym z włoskiej restauracji, kurczaka z rożna czy soczystego steka, którym zachwycisz wszystkich swoich gości. Pokrywa powinna posiadać grube ścianki skutecznie zatrzymujące ciepło i minimalizujące tym samym nadmierne zużycie gazu. Szukaj w sklepach grilli gazowych z pokrywami wykonanymi z odlewu aluminium – będziesz pewny, że kupujesz sprzęt najwyższej klasy.

Ruszt z żeliwa lub stali szlachetnej

Ruszt wykonany z żeliwa lub stali szlachetnej zapewnia odpowiednie utrzymywanie temperatury i najlepsze rezultaty. Wykonane przez Ciebie potrawy będą zawsze idealnie wypieczone! Zwrócić uwagę na to, by ruszt najlepiej był dwustronny (jedna strona stożkowa umożliwiająca odbicie charakterystycznej kratki np. na stekach, a druga rynienkowa – idealna do odprowadzania z tłustszych potraw skapujących soków). Małe odstępy między żeberkami z kolei sprawią, że czyszczenie rusztu będzie znacznie mniej uciążliwe.

Palniki – „silnik” napędzający grilla

Palniki w dobrej jakości grillu gazowym powinny cechować się nieprzeciętną trwałością, bo są „silnikiem” napędzającym grilla. Równomierne rozprowadzanie ciepła na całej głębokości piekarnika to podstawa! Należy zwrócić uwagę na to, aby palniki były wykonane z wytrzymałej stali szlachetnej i by posiadały otwory po obu stronach. 

Aromatyzery – ważny element grilla gazowego

To aromatyzery w grillach gazowych nadają daniom niesamowity smak i charakterystyczny aromat za sprawą odparowywania skapujących z potraw soków i tłuszczów. Sprawdź koniecznie, jak dużą powierzchnię zajmują pod rusztem (im większą – tym lepiej!). Powinny posiadać również falisty kształt i być wykonane z wysokiej jakości, grubej stali szlachetnej. 

Łatwa dostępność części zamiennych i akcesoriów

Przy wyborze grilla gazowego warto kierować się popularnością marki, by nie mieć nigdy problemów z częściami zamiennymi i posiadać łatwy dostęp do całej gamy dedykowanych akcesoriów, sprawiających jeszcze większą przyjemność z grillowania. Kupowanie grilla niewiadomej marki z marketu to prawdopodobnie  decyzja, której będziesz prędzej czy później żałować. Sprawdź czy w danym mieście masz autoryzowany punkt takich cenionych marek jak np. Broil King. Grille zawsze najlepiej obejrzeć na żywo, by ocenić samodzielnie jakość wykonania – tego nie dostrzeżesz na zdjęciach w internecie.

Dbałość o detale

Każdemu zależy na tym, by grill w ogrodzie prezentował się efektownie! Koniecznie powinien zatem posiadać estetyczną szafkę, w której będzie można łatwo ukryć 11 kg butlę z gazem. Zwróć uwagę też na to czy wózek jest stabilny, by grillowanie było zawsze bezpieczne i wygodne. Może grill posiada podświetlane pokrętła lub inne elementy, które sprawią, że Twój taras zyska nowy charakter? Bądź dociekliwy i zapytaj sprzedawcę o rynkowe nowinki!