By grill gazowy służył w świetnym stanie przez wiele lat, a przygotowywane w nim potrawy cieszyły za każdym razem fantastycznym smakiem, wymaga odpowiedniego czyszczenia. Sprawdź, o czym warto pamiętać po zakończonym grillowaniu.
Bardzo ważne jest, by grill gazowy czyszczony był regularnie – absolutnie po każdym grillowaniu. W tym celu należy zamknąć pokrywę piekarnika i ustawić pokrętła grilla Broil King na pozycję POW-R-ZONE w celu wypalenia pozostałych resztek. Grill rozgrzeje się wówczas do temp. ok. 300-350 stopni Celsjusza – tłuszcz ulegnie spaleniu, a wszelkie pozostałości na ruszcie i aromatyzerach zostaną zwęglone. Proces wypalania (tzw. pyrolizy) trwa zwykle ok. 10 minut w zależności od tego, co było wcześniej przygotowywane na grillu. Brak unoszącego się białego dymu z grilla świadczyć będzie o tym, że wypalanie dobiegło końca.
Uważa się, że proces wypalania należy najlepiej przeprowadzić zaraz po zakończeniu grillowania, gdy mamy już rozgrzane urządzenie, dzięki czemu grill będzie gotowy od razu do kolejnego grillowania. Alternatywą jest ewentualnie zgaszenie grilla po zakończonym ucztowaniu, pokrycie rusztu olejem, a natomiast przystąpienie do wypalenia oraz czyszczenia dopiero bezpośrednio przed kolejnym grillowaniem. Jest to jednak bardziej kłopotliwe rozwiązanie – będąc głodnym nie mamy zbytniej ochoty na to, by zajmować się najpierw jeszcze czyszczeniem. Nie pozostawiamy też np. soli i kwasów wewnątrz urządzenia, jeśli wyczyścimy go od razu.
Po wypaleniu należy otworzyć urządzenie i zostawić na 3 minuty do lekkiego wystygnięcia. Za pomocą szczotki z włosiem ze stali szlachetnej (sprawdzi się przykładowo np. szczotka z nasadką z serii Imperial czy szczotka Baron ze sprężynkami) należy pozbyć się pozostałości z rusztu, a następnie pokryć ruszt warstwą oleju (np. za pomocą pędzla z silikonowym włosiem lub rozpylacza do oleju).
Warstwa oleju zabezpieczy ruszt przed korozją oraz stworzy nieprzywierającą powłokę gotową na następne grillowanie. Warto pamiętać o tym, by ruszt pokryć olejem w momencie, gdy jest jeszcze gorący (temp. w okolicach 100-150 stopni Celsjusza), by wpiekł się w mikro-pory rusztu. Jak zatem widać, regularne czyszczenie grilla gazowego nie należy do najtrudniejszych czynności, więc warto o niego dbać.